Abychom lépe poznali více než stoletou historii domu v horním cípu Velké Pláně, musíme se vypravit vysoko na hřebeny Krkonoš. Místu na křižovatce horských cest z Vrchlabí, Pece a ze Špindlerova Mlýna vedoucích k Luční boudě a na Sněžku se začalo říkat Výrovka v době, kdy tu císařští celníci číhali na pašeráky nosící na krosnách tabák, cukerín, petrolej a pálenku ze Slezska do Čech. Po roce 1880 se výrazně rozvíjela krkonošská turistika a rodina Steinerů si na Výrovce postavila provizorní přístřeší. Nejprve plátěná, potom kamenná a nakonec dřevěná budka potlučená šindelem nesla ironický nápis Hotel na Výrovce (Hotel zur Geiergucke). Steinerové hostům sedícím na obyčejných lavicích pod širým nebem prodávali chléb s horským sýrem, pivo, ovocné šťávy, suvenýry a taky kořalku. Marie Steinerová měla od císařských úřadů povolenou živnost na obchod s pálenkou a „ozdobným“ zbožím, jak se tehdy pohlednicím, suvenýrům a tištěným průvodcům říkalo. Hotel na Výrovce vedly ženy, po Marii sem z údolí mnoho let přicházela její dcera Anna Steinerová provdaná Bönschová.
Nejstarší podoba Hotelu na Výrovce, kamenný rozcestník je k vidění dodnes, 1899
Marie Steinerová čeká na hosty před Hotelem na Výrovce, 1905
Steinerové přišli do Krkonoš v 16. století z Alp jako dřevaři kácet původní prales. Dřevo pro královské stříbrné doly v Kutné Hoře plavili po řece Úpě a po Labi. Hlavně těžké bukové klády horalé spálili přímo v mýtech na dřevěné uhlí. Nedaleko Jeleních luk v Zeleném dole se jedno takové místo se základy milířů dochovalo. Hned vedle bývala lesní samota s velkou loukou a třemi chalupami, které se podle zakladatelů říkalo Steinerovy boudy. Steinerové většinou zůstali dřevaři a horskými zemědělci až do roku 1945, kdy v důsledku druhé světové války museli odejít do Německa. Steinerovy boudy byly zbořeny a louka zalesněna, dnes se místo jmenuje příznačně Pustý svah. Ovšem Steinerové nežili jen v drsném Zeleném dole, nejméně od roku 1841 vlastnil Franz Steiner přímo v Peci na Velké Pláni louku a chalupu, kde dnes v sousedství Hotelu Děvín stojí pension Lesní pramen.
Nad Jeleními loukami v Zeleném dole bývaly dnes již zaniklé Steinerovy boudy, odkud pocházeli předci zakladatelů hotelu Děvín, 1932
Steinerův domeček, na jeho místě dnes stojí hotel Děvín, 1920
Severin Steiner, syn nebo manžel Marie Steinerové z Hotelu na Výrovce, měl možnost postavit si vlastní obydlí. Od Johanna Steinera z Lesního pramenu získal stavební pozemek v cípu rodinné louky a od Marie potřebný kapitál vydělaný mnoholetou službou pro turisty na Výrovce. V roce 1902 postavil chaloupku, které se potom říkalo Steinerův domeček. Ovšem teprve jeho syn Johann Steiner v roce 1930 s podporou peněz z Výrovky postavil na místě domečku Bantenplanbaude, tedy Boudu na Pláni. V deseti pokojích s pětadvaceti lůžky bylo tehdy moderní centrální vytápění i rozvod vody na pokoje. Dobře rozběhnutou živnost přibrzdila nejprve světová ekonomická krize v letech 1933 až 1935 a definitivně ji zastavil začátek druhé světové války. Poslední dochovaná zpráva o zakladatelích uvádí, že se majitel pensionu Hugo Steiner zúčastnil v řadách Wehrmachtu válečného tažení do Polska v září 1939. Jeho majetek byl v roce 1945 zkonfiskován a národním správcem ustanoven Karel Hokeš, který dům přejmenoval na dnešní Děvín. Ani jeho nástupce Jaroslav Janoušek s manželkou Marií se nedočkal očekávané privatizace. Po komunistickém puči v roce 1948 provozovnu převzal státní podnik České hotely a od 1. května 1950 jiný moloch Restaurace a jídelny - národní podnik. Po drobných stavebních úpravách tu vznikl hostinský podnik s restaurací a 45 lůžky v šestnácti pokojích. S různou kvalitou služeb byl hotel v provozu až do roku 1990, kdy se po změně politické situace značně zchátralý konečně dočkal privatizace. Do roku 1999 hotel provozoval Václav Krych, ale k výrazné změně došlo až později. V roce 2004 Děvín koupili Pavel Cizner s Petrem Bláhou a během léta 2005 celý objekt přestavěli a zmodernizovali při respektování původního objemu a architektonického výrazu horského domu.
Hotel Děvín krátce po výstavbě v roce 1930
Velká Pláň se školou uprostřed, Steinerův domeček se krčí úplně vlevo nahoře, 1928
Kolem hotelu Děvín prochází vyznačená, informačními panely a odpočinkovými místy vybavená, vycházková trasa Okolo Pece. Návštěvníky dovede v romantickém Zeleném dolu také k místu, kde před čtyřmi sty lety začala krkonošská historie dřevařů Steinerů a tím i historie hotelu Děvín.
Velká Pláň s udržovanými loukami, kterým se říkalo zahrady, hotel Děvín je vlevo nahoře, 1937
Uvítáme jakékoliv další zajímavé informace a materiály
o hotelu Děvín – Bantenplanbaude.
Autor: Pavel Klimeš – Veselý výlet, 2006